top of page
אישה צעירה צוחקת
reka-0400.jpg

איך לאהוב את עצמנו, אנשים אחרים, ומצבים בחיינו

אנשים לא מאושרים משום שהם לא אוהבים את מה שיש. יש לנו רעיונות ודעות על איך אנחנו, אנשים אחרים ומצבים בחיינו צריכים להיות וזה מונע מאיתנו להיות מאושרים!

וובינר מבוא לאושר

גלו את 6 הסיבות העמוקות לחוסר אושר ואת הכלים הרוחניים להשגתו

קבוצה להתפתחות אישית ורוחנית

חוקי הקרמה הם הסיבתיות האולטימטיבית ביקום. ולכן הם כלי רב ערך למי שלמד אותם נכון ולעומק. הם מאפשרים להשיג מטרות ולהיות מאושרים!

קורס להתפתחות אישית ורוחנית

קורס לימודי וחווייתי ומשלב כלים רוחניים של המסורות הרוחניות הגדולות
עם עקרונות וכלים מתוכנית 12 הצעדים

: הקורס מאפשר: להתמודד עם קשיים ואתגרים, להשתחרר מרגשות קשים ומתכונות אופי מזיקות, למצוא כיוון ומשמעות לחיים, לטפח אהבה עצמית,, ללמוד לאהוב את מה שיש, לחקור ולפתח את הפוטנציאל האישי, לפתוח את הלב ולהשיג שלווה

איך לזהות ולהשתחרר מתכונות אופי שליליות

תכונת אופי שלילית היא נטייה לחזור ולייצר רגשות מזיקים מסוג מסוים. אדם אחד מפתח נטייה לרגשות של קנאה, אדם אחר מפתח נטייה לגאווה, וכדומה. תכנות אופי שליליות מונעות מאיתנו להיות מאושרים!

מדיטציית מיינדפולנס -כוחו של הרגע הזה

בעולם המערבי המונע על ידי שאפתנות בלתי פוסקת אנו שוכחים, לפעמים להעריך את ה"כאן ועכשיו". מדיטציית מיינדפולנס מדגישה את כוחו של הרגע הזה ומלמדת אותנו איך להתחבר אליו

לימודי רוחניות

בזמנים של מתח ורגשות מייסרים כתוצאה ממלחמה, רוחניות יכולה לעזור!
מחקרים מדעיים מצאו שלרוחניות הייתה השפעה חיובית על הרווחה הסובייקטיבית של הנבדקים. רוחניות עוזרת להתמודד בכך שהיא נותנת תחושה של מטרה, קבלה של המצב, אמונה, וביטחון. 

איך להיות מאושרים? 

גלו את 6 הסיבות העמוקות לחוסר אושר ואת הכלים הרוחניים להשגתו!

כדי להיות מאושרים, צריך להבין קודם מדוע אנחנו לא מאושרים ומה זה אושר. 
נתחיל בסיבות העמוקות לחוסר אושר ולסבל.

 

על פי הבודהיזם הטיבטי ישנן 3 סיבות עמוקות לסבל: בורות רוחנית, דחיה והשתוקקות. 
משלושת הסיבות השורשיות התפתחו עוד 2 סיבות: תכונות אופי שליליות וקושי להיות נוכחים בזמן הווה. 

הפסיכולוגים שחקרו טראומות, שהתרחשו בילדות, מצאו עוד סיבה לחוסר אושר והיא:
ניתוק מעצמנו (שזה גם ניתוק מהנשמה שלנו ומהחלקים הגבוהים שלה) וניתוק מאחרים.

 

הכלי שמרפא ומתקן את הנתק מעצמנו הוא קבוצה להתפתחות אישית המשלבת
כלים רוחניים עם עקרונות מתוכנית 12 הצעדים.


בהמשך נרחיב על כל אחת מהסיבות ונסביר על הכלי הרוחני שמתקן כל בעיה.

מידע נוסף על הכלים תוכלו לקבל בוובינר 'מבוא לאושר' בו נחקור לעומק ונחשוף את 6 הסיבות העמוקות לחוסר אושר ואת הכלים הרוחניים להשגתו. 

אישה מחייכת באושר

מה זה אושר? לצורך הסבר נתייחס לשני סוגים של אושר:

"אושר" שמקורו הוא חיצוני, נקרא לו 'אושר ארצי'
ואושר אמיתי, שמקורו הוא פנימי, נקרא לו 'אושר רוחני'.


ההבדלים בין שני סוגי האושר:

"אושר" במובן הארצי הוא תוצאה של נסיבות חיינו -הצלחה בקריירה, מערכות יחסים ודברים חומריים. אנשים רבים מאמינים שהאושר יבוא מבחוץ על ידי השגת מטרות. אנו מקווים ומאמינים שנהיה מאושרים כאשר נצליח להשיג משהו או כאשר יקרה משהו בעתיד. למשל: כשנסיים תואר, או כשיהיה לנו בית יפה.

אבל, אושר לא בא מהשגת מטרות! תמיד לאחר שאנו משיגים את המטרה אנחנו מרגישים שימחה והנאה לזמן מסוים אולם ההנאה פוחתת עם חלוף הזמן ואנו מעמידים במקומה מטרה חדשה אחרת. האושר שבא מדברים חיצוניים הוא תמיד זמני וחלקי. 


הסיבה הראשונה לחוסר אושר ולסבל הינה ההשתוקקות להשגת אושר ארצי. אנחנו סובלים כשאנחנו משתוקקים לאובייקטים, למצבים ולאנשים ולא משיגים אותם. אנחנו גם סובלים כאשר הם נלקחים מאיתנו - והם תמיד נלקחים מאתנו!
 

מה זה אושר אמיתי?

אושר אמיתי הוא חוויה פנימית. זו הרגשה שאינה תלויה בנסיבות חיצוניות. אושר פנימי חווים מתרגלים מתקדמים ויוגים במצבי תודעה גבוהים במדיטציה. הם מתארים את החוויה שלהם כחוויה כבירה של אחדות, אהבה, שימחה ושלווה. האושר האמיתי, הרוחני, הוא פנימי, קבוע, בלתי פגיע ואינו תלוי בתנאים חיצוניים. היוגים אומרים שהטבע האמיתי שלנו הוא אושר, ולא כמו שאנחנו רגילים לחשוב, שהנסיבות גורמות לאושר.
 

הסיבה השניה לחוסר אושר היא הקושי להיות נוכחים בזמן הווה. המפתח לאושר אמיתי מצוי בהווה.
הדחיה וההשתוקקות מקשים עלינו להיות נוכחים ברגע הזה. בעולם המערבי אנו שוכחים, לפעמים  להעריך את ה"כאן ועכשיו". אנחנו רוב הזמן נחפזים, חסרי שקט, ועסוקים בעשייה או במחשבות, שרובן על העבר או על העתיד. הקשב שלנו מופנה החוצה והמיינד שלנו מתרוצץ בחסר שקט. יש רק מקום אחד וזמן אחד בו אנחנו יכולים לחוות את האושר! אנחנו יכולים לחוות אושר רק בתוכנו, ורק עכשיו, בזמן הווה!

אדם במדיטציה מוקף באור זהב

אז איך אפשר ללמוד להיות נוכחים בהווה כדי להיות מאושרים? 
על ידי תרגול של מדיטציה,  מיינדפולנס   ויוגה.  מדיטציה, מיינדפולנס ויוגה הם שלושה תרגולים בעלי מטרות שונות, אך שלושתם ממוקדים בהווה, מסלקים לחץ נפשי ומשרים שלווה. בשלושת התרגולים נוכח כלי פשוט ויעיל שזמין תמיד והוא: תשומת לב לנשימה!  

הסיבה השלישית לכך שאנשים לא מצליחים להיות מאושרים היא תכונות אופי שליליות.

על פי הבודהיזם ההשתוקקות והדחיה מייצרים רגשות שליליים שנקראים "נגעי רוח". אפשר לקרוא להם: "תכונות אופי שליליות". תכונת אופי שלילית היא נטייה לחזור ולייצר רגשות שליליים מסוג מסוים. אדם אחד מפתח נטייה לרגשות של קנאה, אדם אחר מפתח נטייה לפתח גאווה, וכדומה. לפי הבודהיזם יש אלפי סוגים של נגעי רוח, כמספר ערוצי האנרגיה בגוף! תכונות אופי שליליות מונעות מאיתנו להיות מאושרים. זה קורה במישרין ובעיקר דרך יצירת קארמה שלילית. חוקי הקארמה הם נושא לימוד חשוב ביותר. בדתות ובמסורות הרוחניות הגדולות מסורות כמו יוגה ובודהיזם טיבטי שמים דגש על לימוד חוקי הקארמה, שמירה על המוסר ותיקון המידות. 

הסיבה הרביעית לחוסר אושר היא דחייה ואי קבלה.

אנשים רבים לא מאושרים משום שהם לא אוהבים את מה שיש. אנחנו לא מרוצים מעצמנו, ממצבים שונים ומאנשים אחרים. יש לנו רעיונות ודעות על איך אנחנו, אנשים אחרים ומצבים צריכים להיות... זה גורם לנו להיות ביקורתיים ושיפוטיים.

רוצים להיות מאושרים? תלמדו לאהוב את מה שיש!

הסיבה החמישית והחשובה ביותר היא "בורות רוחנית":
אפשר להיות פרופסור מלומד ולסבול מבורות רוחנית. על בורות רוחנית לעומת חכמה רוחנית צריך ללמוד הרבה ולעומק. זה לימוד שמתייחס בעיקר לשאלות מהותיות על טבע המציאות. לימוד ששואל שאלות מהותיות כמו: מי אני? מה הטבע האמיתי של המציאות? מהי הסיבתיות האמיתית ביקום? איך נוצר העולם שלי? וכדומה... 

לימודי רוחניות ראויים מכסים נושאים המשותפים למסורות הרוחניות הגדולות כמו: 
המטרה האולטימטיבית של תרגול רוחני, איך לבחור מורה רוחני אמיתי ומהי דרך רוחנית אותנטית. תרגול מדיטציה ככלי להשגת הארה, השארות הנשמה לאחר המוות – גלגול נשמות. חוקי הקארמה וארבעת סוגיה, הטרגדיה של הקרמה - פער הזמנים בין הסיבה לתוצאה, הטבע האשלייתי של המציאות ותפיסת המציאות במצבי תודעה גבוהים. מצב התודעה העילאי במדיטציה הנקרא "סאמאדהי", השוואת אושר ארצי לאושר העילאי של סאמאדהי, עקרונות יסוד בבודהיזם  הטיבטי, מקור הבודהיזם ומושג ה"ריקות" בבודהיזם הטיבטי. ארבע האמיתות הנאצלות, טכניקות מדיטציה, מיינדפולנס וחמלה והמושגים של ארעיות ואי-היקשרות. 

 

הסיבה השישית והאחרונה לכך שאנחנו לא מאושרים היא ניתוק מעצמנו, מהנשמה שלנו ומאחרים.

כילדים צרכינו הרגשיים לא תמיד סופקו ולעתים חווינו כאב ופגיעה רגשית.
בזמן מצוקה פנינו להורה או למבוגר שגידל אותנו, אבל הוא לא תמיד ידע איך לעזור לנו על ידי הכלת רגשותינו והדהודם חזרה אלינו. פעמים רבות תגובת הורינו אלינו בזמן מצוקה החמירה את סבלנו, דרך כעס, נזיפה וכדומה. בנים קיבלו תגובות כמו: 'תפסיק לבכות כמו ילדה קטנה'.
כתוצאה מכך הפסקנו להאמין שאנחנו יכולים לקבל עזרה מהורינו והפכנו את עצמנו למקור הכוח והעזרה היחידי שלנו. 
כדי לשרוד כילדים לימדנו את עצמנו להתנהג באופן של יגרום להורינו אי נוחות. נאלצנו לאמץ טקטיקות הישרדות בהן התנתקנו מעצמנו והצגנו כלפי חוץ 'אני כוזב'. האגו שלנו היה עסוק במה חושבים עלינו ונזקק לאישורים מאחרים.

ההימנעות מתקשורת אמיתית ואותנטית עם הורינו גרמה לנו לנתק מעצמנו ובכך, כשלנו במערכת היחסים הכי חשובה שלנו, שהיא מערכת היחסים עם עצמנו!

זה הוביל אותנו לבדידות, סגירות, נתק מאחרים ומערכות יחסים לקויות. כל אלה הם סימפטומים של התנתקות מעצמנו מתוך רצון לא להרגיש ולהתמודד. כבוגר המשכנו להשתמש בטקטיקות מעוותות ונשארנו מנותקים מהילד הפנימי שלנו.

הכלי שמרפא ומתקן את הנתק מעצמנו הוא קבוצה להתפתחות אישית המשלבת כלים רוחניים עם עקרונות מתוכנית 12 הצעדים
 

בתוכנית 12 הצעדים טמון אחד ממתכוני הריפוי הרוחניים העמוקים ביותר שהופקדו אי פעם למין האנושי. היא שינתה את חייהם של מיליונים בעולם שביצעו אותה כראוי. אנשים אלה נהנים כיום מחיים טובים יותר, שימחה וחופש, על ידי יישום תוכנית זו בחיי היומיום.
 

עקרונות תוכנית 12 הצעדים גם לאנשים רגילים! מאחר ורובן המוחלט של קבוצות 12 הצעדים הן קבוצות ייעודיות של מכורים – תשמחו לשמוע שנפתחה קבוצה שמתאימה גם לאנשים מהישוב המעוניינים לשפר את חייהם.

 

קבוצת צעדים לאושר הינה קבוצה לימודית וחווייתית, המשלבת חלק מעקרונות תוכנית 12 הצעדים עם כלים רוחניים שמתקנים ומסלקים את הסיבות לחוסר אושר. 

לפרטים והרשמה לקבוצה מלאו פרטיכם בטופס למטה
bottom of page