top of page
גברים ונשים עושים מדיטציה על חוף הים
reka-0400.jpg

מדיטציית מיינדפולנס  - כוחו של הרגע הזה

בעולם המערבי המונע על ידי שאפתנות בלתי פוסקת 
"אנו שוכחים, לפעמים להעריך את ה"כאן ועכשיו

מדיטציית מיינדפולנס מדגישה את כוחו של הרגע הזה ומלמדת אותנו איך להתחבר אליו.

מיינדפולנס, בעברית: "קשיבות", מתוארת כ"שימת לב" ​הפוגשת את המתרחש ב"כאן ועכשיו" מתוך קבלה לא שיפוטית. המפתח לאושר אמיתי מצוי בהווה. כל רגע הוא ייחודי, חולף ובלתי ניתן להחלפה. בעוד שהעבר משמש כזיכרון והעתיד נותר בגדר ציפייה, הרגע הנוכחי הוא מוחשי ואמיתי. זה המקום שבו החיים מתפתחים, המקום בו מעשינו נושאים תוצאות, והמקום בו הרגשות שלנו מוחשיים ביותר. הרגע הזה ממש, הגדוש במורכבויותיו, ברגשותיו ובתחושותיו, טומן בחובו את המפתח לחיים שחיים באופן מלא ומודע. 

מדיטציית מיינדפולנס, בבסיסה היא תרגול של נוכחות מלאה. זה אומר לתת תשומת לב מכוונת לחוויות כשהן מתרחשות, ללא שיפוט או רצון לשנות אותן. מדיטציית מיינדפולנס מלמדת את האדם להיות נוכח באופן מלא ברגע בו הוא נמצא עכשיו באופן מודע וקשוב, ער למחשבות ולרגשות ובלי הסחות דעת, שיפוטיות, חרדות ושאר גורמים מעכבים ומפריעים. מדיטציית קשיבות פותחת פתח לעולם ומלואו של תובנות, במסע העצמי, להתפתחות וקבלה, וליצירת שינוי חיובי משמעותי בחיים.

מקור מדיטציית מיינדפולנס בתרגול הבודהיסטי של מדיטציית וויפאסנה. ויפאסנה פירושה לראות את המציאות בצורה בהירה. ויפאסנה מפתחת חכמה, אינטואיציה ותבונה. מטרת התרגול לטהר משקעים והתניות באמצעות התבוננות מודעת  בתהליכי גוף-נפש (מיינדפולנס) ולהשתחרר מתודעה השקועה בסבל. מדיטציית מיינדפולנס מצאה את דרכה אל פרדיגמות הפסיכולוגיה והבריאות המודרניות. בין אם זה להרגיש את הרוח על העור שלך, זיהוי מחשבה חולפת או התבוננות בתבנית הקצבית של הנשימה שלך, זוהי תשומת לב המחבקת את חווית העכשיו.

מדיטציית מיינדפולנס ככלי לעזרה עצמית רגשית: ריפוי רגשי אמיתי לא יכול להתרחש בדיבור בלבד, ללא מודעות לתחושות הפיסיות המלוות את הרגשות. אנשים רבים נוטים להתחמק מלהרגיש במלואן את התחושות הפיסיות של רגשות קשים או כואבים. אין פתרון קסם לריפוי כאבים רגשיים. 
איך הכלי עובד: מחשבה על אירוע טעון רגשית מעלה רגשות. הרגשות מלווים בתחושות פיסיות בגוף. הקשיבות מתרכזת בתשומת לב לתחושות שהן הצד הפיסי ולא המנטלי של הרגש. זה אומר לעזוב את המילים ולהתבונן בתחושות שבגוף. המתרגל מתאמן להתבונן בנשימה, שמתרחשת תמיד בזמן הווה, ובתחושות הפיסיות המלוות את הרגשות שלו מתוך נוכחות והסכמה. התבוננות ללא דחייה וללא השתוקקות. מתחילים בתרגול עם רגשות ניטרליים או קלים ובהדרגה מעלים את רמת הכאב הרגשי. התבוננות ברגשות קשים יכולה להימשך בממוצע כ- 20 דקות ואף יותר, במהלכה התחושות הפיסיות החזקות נחלשות והרגש המכאיב נחלש. זהו ריפוי אמיתי ולעתים מופיעות בסופו תובנות רגשיות.
בקבוצה להתפתחות צעדים לאושר לומדים ומתרגלים מיינדפולנס ככלי לעזרה עצמית רגשית.

כוחו של הרגע הזה - לשיפור הרווחה הרגשית: על ידי שימת לב לרגשות שלנו ללא שיפוט. אנו מפתחים עם הרגשות שלנו מערכת יחסים בריאה יותר. זה מאפשר לנו להבין ולעבד את הרגשות שלנו, מה שמוביל ליציבות רגשית ולחוסן רב יותר.

כוחו של הרגע הזה - לשיפור היכולות הקוגניטיביות: מיינדפולנס נקשר לשיפור המיקוד, הזיכרון
ויכולת קבלת ההחלטות. על ידי אימון מוחנו להתרכז בהווה, אנו משפרים את היעילות הקוגניטיבית שלנו. כמו כן התרגול מאפשר להתחבר לאינטואיציה    ולשפר אינטליגנציה רגשית.

כוחו של הרגע הזה - להפחתת מתח: מדיטציית מיינדפולנס עוצרת את התגובות הרגילות שיש לנו לגורמי לחץ, ומאפשרת לנו להגיב בצורה רגועה ורציונאלית יותר למצבים מאתגרים. מדיטציית מיינדפולנס מלמדת אותנו איך להשיג שלווה ולהיפטר מלחץ.

כוחו של הרגע הזה - לקידום הבריאות גופנית: מחקרים מצביעים על כך שתרגול מיינדפולנס עקבי יכול להוריד את לחץ הדם, לשפר את השינה, ואפילו לשפר את תפקוד המערכת החיסונית. זו גם הסיבה שבתרגול יוגה מקפידים על מודעות לנשימה המחברת אותנו לרגע ההווה.

כוחו של הרגע הזה - לטיפוח מודעות עצמית: התבוננות במחשבות וברגשות שלנו ללא היקשרות מעניקה לנו תובנות מעמיקות לגבי דפוסי ההתנהגות, החוזקות ותחומי הצמיחה שלנו. זה מאפשר לזהות תכונות אופי שליליות ולהשתחרר מהן.
 
איך מתרגלים מדיטציית מיינדפולנס?  ישנן צורות רבות בהן ניתן לתרגל קשיבות. בכולן מומלץ לסרוק את הגוף ולהיות מודעים לתחושות בגוף. 

הליכה מודעת: בדרך כלל אנו הולכים כדי להגיע ממקום א' למקום ב'. הליכה מודעת היא הליכה לשם נוכחות. אין לאן להגיע ואין סיבה למהר. ההליכה מלמדת אותנו להישאר נוכחים, מודעים וממוקדים. הליכה מודעת הינה תרגול נעים ומרענן. לכו לאט, ממש לאט. שימו לב לנשימה. שימו לב לקולות שסביבכם. שימו לב לתחושה בכפות הרגליים, למגע סוליות כפות הרגליים בקרקע. כוונו את מבטכם קדימה לעבר הקרקע. מדי פעם עצרו ושימו לב לתחושת הנשימה. חזרו לצעוד. שימו לב איך משקל הגוף עובר מצד לצד תוך כדי הצעידה.

פעילויות מודעות. זה יכול להיות: אכילה, ריקוד, מקלחת, או אפילו שטיפת כלים. הרעיון הוא להיות נוכחים ומודעים באופן מלא בזמן פעילות, תוך שימת לב לכל היבט של החוויה.

תזכורות לחזרה לכאן ועכשיו: הגדירו תזכורות לצורך חזרה למודעות. זו יכולה להיות תזכורת בטלפון או פתקים המוצבים סביב סביבת העבודה שלך.

לפרטים והרשמה לקבוצה מלאו פרטיכם למטה

bottom of page