top of page
מלומד בתקופה הקלאסית יושב בביתו וכותב
reka-0400.jpg

לימודי רוחניות

בזמנים של מתח ורגשות מייסרים כתוצאה ממלחמה, רוחניות יכולה לעזור!
מחקרים מדעיים מצאו שלרוחניות הייתה השפעה חיובית על הרווחה הסובייקטיבית של הנבדקים. רוחניות עוזרת להתמודד בכך שהיא נותנת תחושה של מטרה, קבלה של המצב, אמונה, וביטחון. 

בתקופה מאתגרת זו אנו ממליצים להתחיל בשאילת 3 שאלות: מה זה "אושר"? למה אנשים לא מאושרים? ואיך להיות מאושרים? 

 

לימודי רוחניות של המסורות הרוחניות הגדולות נותנים תשובות לשאלות אלו, ומלמדים כיצד להתעלות מעל לסבל בגלגל הלידה והמוות הארצי. בנוסף, הלימודים מספקים תובנות חשובות וכלים רוחניים פשוטים ומעשיים שמאפשרים להעלות את רמת ה"אושר" בחיינו הארציים.

 

הלימוד הרוחני על אושר מגלה את הסיבות העמוקות שמונעות אושר ומלמד איך להימנע מהן ולתקן אותן כדי להיות מאושרים!

 

5 יתרונות של לימודי רוחניות:
 

רווחה נפשית: תרגולים רוחניים כמו מדיטציה ומיינדפולנס, יכולים להשרות שלווה והרמוניה פנימית, להפחית מתח ולעזור לאנשים להתמודד עם אתגרים כלליים ואישיים.
 

תקווה ואופטימיות: אמונות רוחניות יכולות לספק תקווה בזמנים של ייאוש, להציע פרספקטיבה של תמונה רחבה יותר ואת הרעיון שיש מטרה או סדר גבוה יותר לדברים.
 

תחושת שייכות: רוחניות מדגישה לעתים קרובות את החיבור ההדדי של כל הדברים, מקדמת תחושת שייכות ואחדות עם אנשים אחרים ועם היקום.
 

הרמוניה פנימית: תורות ותרגולים רוחניים מקדמים לעתים קרובות התבוננות פנימית ומודעות עצמית. התבוננות פנימית זו יכולה להוביל להבנה טובה יותר של עצמנו וללמד אותנו לאהוב את מה שיש:
לקבל את עצמנו, לקבל מצבים קשים ואנשים אחרים. 

 

פרספקטיבה על סבל: מסורות רוחניות רבות מתייחסות לטבעו של הסבל ומספקות כלים להתעלות מעליו ומלמדות איך לנווט דרכנו באתגרי החיים. פרספקטיבה זו יכולה לספק נחמה בזמנים קשים.

 

רשימת נושאי לימוד רוחניים הנלמדים בקבוצת צעדים לאושר:

איך לבחור מורה רוחני אמיתי ומהי דרך רוחנית אותנטית:
דרך רוחנית מתחילה במורה, ובלימודי רוחניות. מורה שמלמד ידע רוחני שהועבר אליו דרך שושלת רציפה של מורים במסורת רוחנית אותנטית. ישנם מורים רבים ודרכים רוחניות רבות ומכיוון שזמננו בחיים אלה מוגבל, עלינו לבחור נכון את המורה והדרך.

המטרה האולטימטיבית של תרגול רוחני:  להגיע להארה עלי ידי לימוד רוחני ותרגול מדיטציה! זו דרכן של המסורות הרוחניות הגדולות. מסורות כמו יוגה ובודהיזם, המבוססות על ידע עתיק שעובר ממורה לתלמיד בשושלת ארוכה ורציפה. 

 

תרגול מדיטציה ככלי להשגת הארה: מדיטציה היא חלק חשוב ובלתי נפרד מכל דרך רוחנית רצינית. היא הכלי שיביא בסופו של דבר את המתרגל למצב התודעה העילאי הנקרא סמהדי. מצב התודעה הגבוהה ביותר לפני הארה. בנוסף התרגול הרוחני והמדיטציה מעניקים למתרגל משמעות וערך שאינם תלויים בגורמים חיצוניים. המדיטציה הינה תרגול עמוק שמאפשר לחקור את מעמקי הנפש ואת טבע המציאות. בין התובנות הרבות שעולות מהתרגול הזה היא ההבנה שתפיסות המציאות המקובלות שלנו הן, במובנים רבים, אשליה.

הטבע האשלייתי של המציאות ותפיסת המציאות במצבי תודעה גבוהים: על פי הידע היוגי והבודהיסטי תפיסת המציאות הרגילה שלנו היא סוג של חלום, אשליה, מאיה בסנסקריט. המחשבה שאנחנו נפרדים מאנשים אחרים ומהאובייקטים שבמציאות שלנו היא סוג של אשליה. המדיטציה היא האור שמסלק את האשליה!

מצב התודעה הגבוה במדיטציה הנקרא "סאמדהי": למצב תודעה זה מגיעים רק מעטים שבמעטים שהם מתרגלים מתקדמים מאוד או מורים רוחניים גדולים. סאמדהי הינו מצב תודעה עילאי, המושג במדיטציה ובו המודט חווה אחדות עם הבריאה ואקסטזה של אי שניות. זהו שלב גבוה וחשוב בדרך להארה. החוויה של סמהדי מתוארת על ידי ישויות נאורות שחוו אותה כנועם עילאי של אחדות רווי אהבה כבירה ושלווה. קשה עד בלתי אפשרי להסביר ולהבין מצב תודעה עילאי של אחדות, בעזרת תודעה ארצית דואלית. התודעה הרגילה שלנו היא מוגבלת בזמן ובמרחב. אנחנו תופסים את העולם בצורה דואלית: טוב רע, למעלה למטה ובעיקר דברים ואנשים נתפסים כנעימים או לא נעימים, דבר שגורם לנו ליצור קרמה שלילית ומביא לנו סבל. כשמשווים  אושר ארצי לאושר העילאי בסאמדהי זה נהיה ברור שאושר ארצי מטבעו הוא חלקי וזמני.

 

הבשורה הטובה היא: שככל שמתקדמים בדרך הרוחנית למצבי תודעה גבוהים יותר, בדרך כלל גם רמת האושר הארצי עולה.

מה זה קארמה?  קארמה הינה אחד המושגים הבסיסיים של המסורות הרוחניות הגדולות. לעתים קרובות אנשים מבינים את המושג קארמה רק באופן חלקי ולא מדויק. הנושא מאוד חשוב ולכן כדאי ללמוד ולהבין אותו נכון.

גלגול נשמות - השארות הנשמה לאחר המוות: האמונה בגלגול נשמות חשובה למי שמתרגל בדרך רוחנית אותנטית. היא מחברת להבנה שאנחנו במהותנו נשמה שעוברת מחיים לחיים ומגוף לגוף. ישויות מתגלגלות מחדש או עוברות מגוף לגוף אחר כחלק מההתפתחות הפיזית, הנפשית והרוחנית שלהן. זה מחזק את הרעיון שגורלו של כל פרט נשען בעיקר על מאמץ עצמי. עשיית הטוב ושמירה על המוסר חיוניים כדי ליצור קארמה טובה. 

רוב הסיפורים על חיים קודמים באים משני מקורות: אלפי אנשים שחזרו לחיים אחרי מוות קליני,
סיפרו סיפור מאוד דומה. אלפי ילדים סיפרו על חייהם הקודמים וסיפוריהם אומתו.

בכל הדתות מאמינים בגלגול נשמות: ביהדות בזוהר הקדוש, בסופיזם של האסלם, אצל הדרוזים, ביוון העתיקה על ידי אפלטון ופיתגורס, בבודהיזם, בהינדואיזם ובתחילת הדת הנוצרית.

 

קריה יוגה כפי שלימד סוואמי יוגננדה מחבר הספר הידוע: "אוטוביוגרפיה של יוגי":ספר שעורר במיליוני אנשים עניין והשראה עצומים. סוואמי יוגננדה הגיע מהודו ללוס אנג'לס באוניה בשנת 1920 ונהיה לאחד המורים המובילים בעולם בתחום היוגה והמדיטציה. סוואמי יוגננדה הביא למערב את טכניקת התרגול הנקראת קריה יוגה, אותה למד ממורהו שרי סוואמי יוקטשוואר, שקיבל אותה ממורהו להירימאהסיה, שקיבל אותה ממורהו מהא אווטר בבג'י הקדוש. קריה יוגה היא תורה עתיקת יומין, אשר כוללת טכניקת תרגול המסוגלת לזרז את התפתחותו הרוחנית של המתרגל, במהירות הגדולה פי אלף מטכניקות תרגול אחרות. את הטכניקה מקבלים בטקס הנקרא חניכה, לאחר תקופת תרגול של מדיטציות וראיון אישי המוודא את מחויבות המתרגל לדרך. 

>>> לסרטונים מעניינים על הספר: "אוטו ביוגרפיה של יוגי" של סוואמי יוגננדה.

עקרונות יסוד בבודהיזם: 
מקור הבודהיזם בהודו העתיקה וקשור לחייו של סידהרתה גאוטמה, שהפך לבודהה. גאוטמה, נולד למשפחת מלוכה בנפאל העתיקה בסביבות שנת 563 לפני הספירה. בגיל 29, סידהרתה עזב את ארמונו ויצא למסע רוחני. הוא הגיע להודו בסופו של המסע תוך כדי מדיטציה מתחת לעץ הבודהי,
הוא חווה ידיעה עמוקה לגבי טבעו של הסבל, הסיבות שלו והדרך להשתחרר ממנו. ידיעה עמוקה זו היא למעשה מצב ההארה של הבודהה.

ארבע האמיתות הנאצלות: תיאור הסבל, הגורמים לו, האפשרות להפסקתו והדרך להשגת הפסקה זו. 

המושגים של ארעיות ואי-היקשרות. 

 

היבטים שונים של תרגול בודהיסטי: טכניקות מדיטציה, מיינדפולנס, חמלה, שמירה על המוסר
ואי - הקשרות


המסורת הבודהיסטית של Mahayana הינה אחד הענפים העיקריים של הבודהיזם.
זוהי דרך ששמה דגש רב על אלטרואיזם ועל השחרור האוניברסלי של כל היצורים. המתרגל מפתח עם הזמן שאיפה להגיע להארה לא רק עבור עצמו אלא לטובת כל היצורים החיים. המהינה מדגישה את הכוח הטרנספורמטיבי של חמלה וחוכמה בהשגת הארה. 

מושג ה"ריקות" בבודהיזם הטיבטי. 

ללימודי רוחניות והרשמה לקבוצה מלאו פרטיכם בטופס למטה

bottom of page